poniedziałek, 4 maja 2020

W maju łąki zmieniają swe kolory...

W maju zakwitają konwalie, piwonie, czerwone maki , niezapominajki, czeremcha, odmiany lilaków, irga, złotokap, jaśmin i tawuła. W ogródkach domów kwitną tulipany i narcyzy. Z drzew parkowych zaczynają kwitnąć klony i kasztanowce.

W maju łąki zmieniają swoje kolory. Gdy zaczyna kwitnąć mniszek lekarski, to na łąkach dominuje kolor żółty. Po przekwitnięciu mniszka, łąki są różowe. Następnie kwitnące jaskry, nadają łące kolor żółty. Na polach zielenią się oziminy, żółci się rzepak i wschodzą buraki. W zbożach zaczyna kwitnąć rumianek i kwiaty powoju.

W lasach kwitnie borówka czarna i borówka brusznica. Na polankach leśnych kwitnie na biało krzew maliny. Na leśnych polanach spotyka się motyle m.in. paź królowej i rusałka admirał. Pod wieczór rozpoczynają swe loty chrabąszcz. Maj dla ptaków leśnych jest porą lęgów. Można spotkać też m.in. jaszczurki, padalce i zaskrońce. Oto piękny maj.



I. DZIAŁ SPORTOWY: ŚWIETLIKI NA SPORTOWO


Niepękające bańki mydlane

Czy robiliście kiedyś niepękające bańki mydlane, które można złapać do ręki…? Jeżeli nie to zachęcam, extra zabawa, a zarazem niezłe ćwiczenie oddechowe. Nawet jeżeli nie macie pustego opakowania z baniek, spokojnie możecie też wydmuchiwać przez zwykłą plastikową słomkę😊 Instrukcja przyrządzania płynu w linku poniżej.  Dobrej zabawy!





Ćwiczenia na równowagę

Uwaga, uwaga! …WYZWANIE😊 Wytrzymaj „jaskółkę”, czyli stanie na jednej nodze, druga noga w tył, dłużej niż Pani prowadząca. Wyzwanie podejmij dwukrotnie, na nogę prawą, potem na nogę lewą. Powtarzaj do momentu, aż Ci się uda. Zanim jednak to zrobisz, zatańcz na rozgrzewkę 2 dowolne układy z zumby. Powodzenia!




Ćwiczenia z dodatkowymi przyborami

Przygotuj: piłeczkę do tenisa lub inną zastępczą o podobnych rozmiarach oraz pustą plastikową butelkę. Na rozgrzewkę możesz pobawić się z rodzeństwem/rodzicem w berka lub po prostu potruchtać, a potem otwieramy najpierw pierwszy potem drugi link i ćwiczymy z pełnym zaangażowaniem😊







Gimnastyka poranna

Wystarczy kilka minut rano, aby rozpocząć dzień z dobrym samopoczuciem. W codziennej gimnastyce porannej możecie wykorzystać link: 



Lub samodzielnie odszukać na you tube  ćwiczeń, które spodobają się Wam najbardziej. Wpisując Physical Activities For Kids, znajdziecie naprawdę dużo propozycji.



Zachowaj równowagę

Kto wie co leży u podstaw piramidy zdrowego żywienia? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w filmiku Pascala Brodnickiego:




Najprostsze często jest najzabawniejsze 😊

Pamiętacie przeskoki przez przeszkody na świetlicy? Teraz możecie zrobić to u siebie w ogrodzie, wystarczą tylko puste kartony rozstawione w odpowiednich odległościach. Może ktoś ma ochotę rozstawić tor przeszkód zakończony strzałem na bramkę? Bardzo proszę, pamiętajcie tylko o zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Pogoda nie dopisuje? Może warto nadmuchać balona i wykorzystać poznane zabawy z podbijaniem w domu? Długi szal przywiązany do oparcia krzeseł stanowi dobrą alternatywę siatki-sprawdziłam wczoraj😊



Ciekawostki…
Pytania i odpowiedzi z ubiegłego tygodnia:



1. Dlaczego bocian stoi na jednej nodze?

Bocian bardzo często poluje na mokradłach. Żywi się owadami, rybami, gadami, płazami, czyli żabami, i różnymi małymi zwierzętami, które znajdzie. Gdy stoi na mokrym podłożu, jego nogi szybko tracą ciepło. Stojąc na jednej nodze, ogrzewa drugą, i tak na zmianę.

2. Które zwierzę najszybciej biega?

Gepard, czyli afrykański kot. Może osiągać szybkość ponad 100 kilometrów na godzinę. Nie jest on  jednak długodystansowcem. Zazwyczaj rezygnuje po minucie pościgu za celem polowania, bo osiąganie takich prędkości grozi przegrzaniem i śmiercią.




II. DZIAŁ MUZYCZNY: ŚPIEWAM I TAŃCZĘ


Zapraszamy serdecznie do wiosennych majowych wędrówek z piosenką. W załączniku przedstawiam propozycję dla wszystkich, którzy lubią piesze wycieczki, łąki zielone i kwiatowe, lasy i góry. 

Piosenka pt. "Ja mam tylko jeden świat"



Dla wszystkich. którzy kochają żeglowanie i bryzę wody proponuje szantę pt. "Gdzie ta keja". 
Szanta- to piosenka żeglarska. 





Zapraszam do śpiewania piosenki pt. " Drzwi do kariery". Może dla niektórych z Was  będzie inspiracją do działania i wyboru wokalnej kariery.




III. DZIAŁ CZYTELNICZY: BIBLIOTEKA SZKOLNA



Chciałabym zachęcić Państwa do zajrzenia na stronę Biblioteki Pedagogicznej w Bielsku- Białej. Znajduje się tu wiele ciekawych propozycji dla nauczycieli, dzieci i rodziców np:

  • Biblioteka poleca profil  zaczytanych na instagramie, który prowadzi bajkoterapię dla dzieci i opiekunów.



  • Książki online

     LEGIMI

Książki dostępne są do czytania za pośrednictwem komputera, telefonu lub czytnika. Darmowy dostęp przez 30 dni.

    www.legimi.pl/kod/bufj2/


     ChmuraCzytania.pl

    Książki polskich i zagranicznych autorów bez logowania.

    chmuraczytania.pl/


Pozdrawiam i życzę dużo sił na nowy tydzień pracy.

Ilona Kowalik


DZIEŃ BIBLIOTEKARZY I BIBLIOTEK – 8 MAJA

Święto zostało ustanowione w 1985 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Szkolnych.

Z tek okazji przedstawiamy Państwu propozycje książek :

1.       Gołąbek Niepokoju

2.       Tadeusz Kościuszko

Po otwarciu linku zapraszamy do zapoznania się z opisami książek.


Książnica beskidzka w Bielsku-Białej zaprasza:

Aby zaradzić trudnej  sytuacji i nie pozostawić czytelników samotnych, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i dziatki zaprosił autorów do udziału w cyklu spotkań online #czytankinaczasie.

Czyli o co chodzi?

Od minionego piątku na fanpage’u Festiwalu zaczęły pojawiać się filmiki, a w nich Wasi ulubieni reprezentanci literatury dziecięcej. Pisarze chcą Was wspierać w tym trudnym czasie i aby trochę Wam go urozmaicić – przeczytają dla Was historie, które sami stworzyli. I tak, Marcin Szczygielski wcielił się w Majkę, kota i wiewiórkę jednocześnie, Marcin Kozioł w wombata Maksymiliana, a Marta Guśniowska w ogromnie sympatyczną gęś i lisa. A to dopiero początek!


Dla miłośników wirtualnego zwiedzania proponuję i zapraszam na wycieczkę do:

Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie- szczególnie wystawę pt. „Nie tylko Izabela”

Pozdrawiam serdecznie

Izabela Kaszuba

IV.  DZIAŁ CZYTELNICZY: CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM



Witajcie po majówce.

W tym tygodniu zachęcamy Was do przeglądania Teatru Lalek „Banialuka” poprzez stronę internetową. Zapoznajcie się z historią teatru oraz wystawianymi przedstawieniami. Pomyślcie na co chętnie wybralibyście się, gdy tylko będzie to możliwe.

Poniżej link do strony internetowej „Banialuki”


Natomiast z tematyki czytelniczej polecamy takie opowiadania jak:

„Ptaki-dziwaki” to krótka historia z morałem przeznaczona dla dzieci. Powstała jako sztuka teatralna, w której pięć zupełnie odmiennych ptaków stara się w trakcie telewizyjnego show o tytuł najbardziej niezwykłego ptaka na świecie.


„Nauczyciele sieroty” - Historia o małym chłopcu, który został sierotą i wyruszył do innego miasteczka w poszukiwaniu pożywienia i pracy. Podczas swojej wędrówki spotykał różne zwierzęta. Spotkał wróbla, jastrzębia, dudka, wiewiórkę i wiele innych stworzeń, od których różne nauki wyciągnął.



V. DZIAŁ KOMPUTEROWY


Witajcie kochani!

W tym tygodniu przygotowałyśmy dla Was wiele ciekawych zabaw i ćwiczeń na spędzenie wolnego czasu, poprzez które dowiesz  się więcej o komputerach, programowaniu i technologii.

Zapraszamy zatem do wspólnej zabawy, jak również na stronę: http://www.helloruby.com/pl, gdzie można znaleźć wiele ciekawych propozycji i zabaw, które tutaj zostały wykorzystane.



  • Zbuduj swój Pierwszy Komputer


  • Mój Pierwszy Komputer to wprowadzenie do niesamowitej i skomplikowanej maszyny jaką jest komputer. Trudno znaleźć bardziej ekscytujące urządzenie. Teraz będziesz mieć okazję zaprojektować swój własny komputer! A więc do dzieła.






    • Gra pamięciowa Memory

    Dzięki tej grze poznasz najważniejsze części komputera. Będziesz mieć również okazję poćwiczyć swoją pamięć! Gotowe plansze możesz wydrukować albo wykonać samemu.





    • Komputerowe Safari
    Znajdź komputer! Wypisz wszystkie komputery, jakie uda Ci się znaleźć w ciągu tego tygodnia.



    • Schematy telefonów
    Zaprojektuj swój własny system operacyjny dla telefonu. Możesz wydrukować gotowe plansze lub możesz sam wykonać. Miłej zabawy!






    • Stwórz własną klawiaturę

    W tym ćwiczeniu zbudujesz własną klawiaturę! Poznasz również niektóre przyciski, litery i cyfry!







  • Zaprojektuj swoją własną grę

    • Wydrukuj pustą planszę i wymyśl swoje własne zasady gry. 




      Z serii: wykonaj ze mną mamo i tato te ćwiczenia.

      Polecamy "Hello Ruby"- to wyjątkowa książka, która poprzez zabawę przedstawi dziecku podstawowe pojęcia z programowania, technologii i komputerów. 


      Ta wyjątkowa książka pełna ciekawych zadań, gier i zabaw to wspaniała okazja na spędzenie wspólnego czasu rodzica i dziecka oraz połączenie rozrywki z nauką. Państwa dziecko dowie się jak stworzyć algorytm (mycia zębów), jak rozpoznać wzór (obrazków na tapecie), jak ułożyć pętlę (figur tanecznych), czy też jak szukać błędu w instrukcji (przygotowania kąpieli)!

      Książka składa się z dwóch części: pięknie ilustrowanego opowiadania o przygodach Ruby i zestawu ćwiczeń, które opierają się na zabawie i wykorzystaniu kreatywności dziecka. Dzięki nim przyszli mali programiści będą mogli od razu sprawdzić swoje umiejętności! Niniejsza książka nie jest podręcznikiem. Nie uczy żadnych konkretnych języków programowania, ale pomaga rozwijać umiejętności, które przydadzą się każdemu młodemu programiście.




      VI. DZIAŁ PRZYRODNICZY: PRZYRODA WOKÓŁ NAS


      Witam Was serdecznie.
      Na początek przypomnimy sobie cechy charakteryzujące wiosnę.

      Oto „ 10 faktów o wiośnie”:

                

      Dzisiaj poznamy zwierzęce zwiastuny wiosny, a dokładniej mówiąc ptaki.

      „Ptaki wiosną”       


      Co roku część ptaków odlatuje od nas na zimę , a potem wraca wiosną. Robią tak  np. bociany. Pewnie zastanawiacie się skąd wiedzą gdzie mają lecieć…..
      Często młode ptaki zaczynają swoją pierwszą wędrówkę wraz z rodzicami, podczas  której dobrze muszą zapamiętać jej trasę. Korzystają z wielu narządów zmysłów np.  mają bardzo dobrze rozwinięty narząd wzroku . Natomiast lecąc w nocy kierują się położeniem Księżyca i gwiazd.  Niektóre mają w swoich głowach zaprogramowane trasy wędrówki. 

      Zapraszam na film:

      „Skąd ptaki mają wiedzieć dokąd mają lecieć” 

         
      Ptakiem, który najbardziej kojarzy nam się z wiosną  jest bocian biały.



           
      Zapraszam  Was  do poznania bocianich zwyczajów i ciekawostek:

      Opis gatunku i ciekawostki  



      Klekotanie boćków:   


      Mam również propozycję dla młodszych uczniów możecie  zaśpiewać piosenkę o Boćku:

      Kle, kle Boćku – piosenka dla dzieci   


      Karaoke dla dzieci: Bociek powoli 


      a także narysować bociana:

      Jak narysować?  - Bocian w locie



      Kontynuujemy naszą zabawę w rozpoznawanie roślin wiosennych.

      Przesyłam odpowiedzi do wcześniej wysłanych Wam zdjęć :
      Od góry były to:
      - niezapominajka
      - hiacynt
      - dąbrówka rozłogowa
      - szczawik zajęczy
      - tulipan
      - jabłoń
      Jedynie jabłoń jest drzewem, pozostałe rośliny to rośliny zielne.

      Przesyłam kolejne zdjęcia roślin wiosennych. Niektóre już znacie. Spróbujcie odgadnąć  co to za rośliny.







      Zapraszam do nauki przez zabawę.

      Pozdrawiam Was serdecznie
      Beata Baron-Bożek


      VII. DZIAŁ PLASTYCZNY

      Na ten tydzień polecamy „wydrapywanki”. To prosta i znana technika plastyczna dla dzieci. Poprzez malowanie pastelami olejnymi lub wyklejanie plasteliną a następnie wydrapywanie słów lub kształtów można uzyskać tęczowe obrazki lub laurki dla bliskich osób. Poniżej link do materiału.



      A tutaj pomysł na mozaikę z plasteliny. Wykonanym dziełem możecie się pochwalić poprzez wykonanie zdjęcia swojej pracy i przesłanie jej przez MobiDziennik do mnie (P. Martyna Giertler)





      Ponadto jako urozmaicenie zachęcamy do nauki poprzez zabawę jaką jest rozwiązywania zagadek matematyczno-logicznych.



      A w linku poniżej znajdują się różnorodne ćwiczenia z podziałem na kategorię wiekową od przedszkola aż do klasy 8. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wytężcie umysły.




      Zdalna Świetlica SP 24

      Brak komentarzy:

      Prześlij komentarz

      Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

      Drodzy Uczniowie! Życzymy Wam wszystkim wesołych,  bezpiecznych i słonecznych wakacji. Dużo odpoczynku,  radości i n...